الکتروموتور یک دستگاه الکترو مکانیکی است که انرژی برق را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند.ژنراتور دقیقا این روند را به صورت معکوس انجام داده و انرژی مکانیکی حاصل از سوخت بنزین یا گازوئیل را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند.ساز و کار اکثر الکترو موتور به یک صورت است و از الکترو مغناطیس برای تولید نیروی مکانیکی استفاده می کنند.
روش کار موتور های الکتریکی ها بدین صورت است که وقتی یک جسم حامل جریان برق تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن جسم حامل انرژی الکتریکی از سوی میدان اعمال می گردد. در یک الکترو موتور بخش دوار که معمولا داخل آن است روتور و بخش ثابت استاتور نام دارد. برخی از الکترو موتور ها را می توان بعنوان ژنراتور مورد استفاده قرار داد. این وسیله در صنعت و ابزارهای مدرن کاربرد فراوان دارد و تقریبا همه کارخانجات و صنایع به نوعی از آن بهره می برند. گاها این وسیله با گیربکس ترکیب شده و الکترو گیربکس را تشکیل می دهند که به نوعی دیگر در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع الکتروموتورها را می توان به الکتروموتورهای ولتاژ پایین IEC همه منظوره ، الکتروموتورهای ولتاژ پایین IEC دو دور ، الکتروموتورهای ولتاژ پایین NEMA استاندارد 60 هرتز ، الکتروموتور ولتاژ پایین و متوسط جهت محیط های پر خطر و الکتروموتورهای ولتاژ پایین و متوسط دریایی تقسیم نمود.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
الکتروموتور
Author Rating
51star1star1star1star1star
بستن منو